
A redőny az egyik legnépszerűbb árnyékoló megoldás napjainkban, ez pedig egyáltalán nem véletlen. Számos előnye van ugyanis annak, ha redőny kerül az ablakokra, érdekes kérdés azonban, hogy van-e ennek a megoldásnak hátránya is?
Amikor felmerül valakiben az árnyékolás kérdése, akkor azzal szembesül, hogy a redőnynél vannak olcsóbb megoldások is, manapság pedig a költségek kérdése rendkívül fontossá vált. Ugyanakkor a redőnyök számos pozitív tulajdonsággal rendelkeznek, melyeket mindenképp számításba kell venni a választásnál. Hogy jó döntést hozzunk, tisztában kell lennünk az előnyökkel és a hátrányokkal egyaránt.
A redőnyök előnyei
Hőszigetelés
A redőnyök egyik legelőnyösebb tulajdonságai közé tartozik, hogy nagyon jó hőszigetelő képességgel bír. A redőny és a nyílászáró üvege közötti levegőréteg nagymértékben tudja csökkenteni a hőveszteséget, ami az üvegfelületen keresztül távozna, ez pedig fontos tényező a fűtésszezonban. A fűtésárak nagyon magasak, a redőny árak segítségével pedig csökkenthetőek a költségek. Természetesen nemcsak a téli időszakban hasznos ez a tulajdonság, hanem a nyári kánikulában is, ha klímát használunk.
Hangszigetelés
A redőnyök nemcsak a hőveszteség csökkentésében játszhatnak fontos szerepet, de a zajcsökkentésben is, hiszen a hőszigetelő képességük mellett hangszigetelő tulajdonsággal is bírnak. Minden zajt persze nem szűrnek ki, ami kintről érkezik, de jelentősen csökkenthetik az utcazajt.
Védelmi funkció
A redőnyök növelik a lakás védelmét is, hiszen egyrészt lehúzott redőny mellett egy illetéktelen behatoló nem biztos, hogy el tudja dönteni, hogy van-e otthon valaki, vagy sem. Másrészt maga az ablak is védve lesz a betörőktől, hiszen egy lehúzott redőny hozzáférhetetlenné teszi az ablakot, nem lehet betörni, beütni, vagy épp a kilincset valahogy manipulálni kívülről. Akár bukóra is lehet állítani az ablakot, hogy szellőzzön a ház, mégsem lesz védtelen.
Magánélet
A redőny a kíváncsi szemek elől is elrejt minket, nem kell attól tartanunk, hogy belátnak a szomszédok.
A teljes kilátástól a sötétségig
Fény-sötétség szabályozás is nagy előnye a redőnyöknek. Ha úgy akarjuk, szabad kilátást biztosíthatunk magunknak, félhomályt, de akár teljes sötétséget is, ha például délután szeretnénk a család legkisebb tagjait altatni.
Hátrányok, melyeket számításba kell venni
A redőnyöknek jól láthatóan rengeteg előnyük van, viszont a hátrányokról is ejteni kell néhány szót. Ez egyik „hátrány”, amit meg kell említeni, hogy ez az árnyékoló megoldás az egyik legdrágább, de a külső árnyékolók, mindig is költségesebbek voltak, mint a belső árnyékolók (reluxa, roletta, vagy szalagfüggöny). Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy többet is nyújtanak, mint egy belső árnyékoló.
Nem árt tudni azt sem, hogy ha utólag szerelünk fel külső tokos árnyékolót, akkor a redőny egy része „rálóghat” az ablakra vagy az erkélyajtók üvegezésére. Ez attól függ, hogy mennyire takar rá a külső vakolás a nyílászárók tokszerkezetére. A vakolható és belső tokos redőnyöknél ez a probléma nem áll fenn.
Amit még meg lehet említeni a hátrányok között, az az, hogy felszereléskor tisztában kell lenni azzal, hogy az ablak tokszerkezetébe csavarok fognak kerülni, illetve a gurtnit vagy épp a motort is be kell vezetni a lakásba, ez pedig óhatatlanul is, de valamennyi „rombolással” jár.
Ezek a tényezők azonban elhanyagolhatóak annak fényében, hogy mennyi előnye is van a redőnyöknek.